Skip to content Skip to footer

İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

Gündelik hayatın keşmekeşi ve iş yaşamının zorlu koşulları özellikle İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük metropolünde yaşayanları oldukça bunaltıyor. Haliyle 20 milyona yakın nüfusun yaşadığı bir şehir İstanbul ve ister istemez içerisinde yaşamanın zorluğundan kaçıp bir nefes almak gerekebiliyor. 

Özellikle İstanbul’un ne kadar güzel olduğu herkesin malumu olmakla birlikte İstanbul’a 2-3 saat uzaklıkta zorlu şehir koşullarından ırak; kendini deşarj etmek isteyenler için harika seçenekler var. Bu seçeneklerin ilki; elbette Lotus Sapanca. Ancak Lotus Sapanca haricinde de İstanbul’a yakın muhakkak görülmesi gereken yerler listesi yapmak istedik. 

Dilerseniz hızlıca başlayalım. 

İstanbul’a yakın tatil yerleri dendiğinde elbette akıllara ilk olarak Sapanca ve Sapanca’nın göz bebeği olarak da Lotus Sapanca kiralık villamız gelmektedir. 

Villamız; Sapanca Gölü’nün kıyısında oldukça iyi bir konumda Adapazarı’na da özel araçla yaklaşık 20 dakikada gidilebilecek konumdadır. Lotus Sapanca’nın İstanbul’a uzaklığı ile ilgili detaylı bilgi için linkte yer alan yazımıza da göz atabilirsiniz. Bununla birlikte çok kabaca Sapanca’nın İstanbul’a uzaklığı ile ilgili karayolu ile ortalama 1buçuk 2 saat gibi bir mesafe olarak belirtmek mümkündür. 

Sapanca’nın bu denli popüler olmasının en önemli sebepleri arasında eşsiz doğası gelmektedir. Yemyeşil bir coğrafya içerisinde masmavi ve oldukça dinlendirici özelliği olan Sapanca Gölü etrafında 2 gün haftasonu tatilini geçirmek insanı direkt deşarj edecek en etkili aktivitelerden biri olacaktır. 

Ayrıca Sapanca’da gezilecek yerler yazımızda da bahsettiğimiz aktivitelerden Sapanca Gölü’nde kano ile gezinti ya da Sapanca Gölü etrafında bisiklet ile gezinti tarzı deneyimlerle doğanın tadına varacak ve istanbul’a dönmek istemeyeceksiniz. 

Sapanca’daki eviniz Lotus Sapanca’nın inanılmaz atmosferinden faydalanmak ve tüm yukarıda saydığımız etkinliklere erişmek için Sapanca ziyaretinizde bizi tercih etmeniz yeterli olacaktır. 

Ağva

Aslında İstanbul’un bir ilçesi olan Şile’ye bağlı küçük bir belde olan Ağva, yukarıda da görüleceği üzere İstanbul’un kuzey kıyısında yer almaktadır. Yemyeşil doğasını Karadeniz ile taçlandıran Ağva; İstanbul’un en popüler kaçamak noktaları arasında yer almaktadır. 

Ağva’nın kendine has doğası, buraya gelen herkesi etkilemekle kalmıyor; tekrar tekra gelme isteği de uyandırıyor. Mesafe olarak yaklaşık 100 kilometre olan Ağva’ya İstanbul’dan ulaşım ortalama 1buçuk ile 2 saat arasında değişiklik gösterecektir. 

Ağva’da görülebilecek yerler arasında; Saklı Göl ve Kilim Kayası yer almaktadır. Yine Koca Dere’nin Karadeniz’e döküldüğü kısımlar da etkileyici bir manzarayı Ağva’nın ziyaretçilerine sunmaktadır. 

Kandıra

İzmit’in Karadeniz kıyılarında bir ilçesi olan Kandıra, özellikle son yıllarda Kefken ile adından söz ettiriyor. Burada yer alan ve Karadeniz’in üzerinde yerleşim olan tek adası olan Kefken Adası, ziyaretçileri için son yıllardaki popülerliğin hakkını verecek eşsiz bir güzellik sunuyor diyebiliriz. 

İstanbul’a ortalama 150 kilometrelik bir mesafede olan Kandıra’yı yukarıdaki haritada da görebileceğiniz gibi Ağva’dan biraz daha ilerideki Karadeniz kıyıları olarak düşünmek mümkün. 

Ayrıca Kandıra, suyunun temizliği ve mavi bayraklı plajları ile sadece gezi için değil; yaz turizmi için de oldukça iddialı bir konum. Bu nedenle; özellikle mavi bayraklı plajları ve İstanbul’a bu kadar yakın olması nedeniyle yaz turizmi için de çok sık tercih edilen konumlar arasında başta yer alıyor. Kandıra’nın koyları da oldukça meşhur. Özellikle Kerpe ve yaz sezonlarında sadece kadınlara tahsis edilen Miço koyları, bölgedeki eşsiz güzelliğe sahip koylar arasında ilk akla gelenler içerisinde bulunuyor. 

Yine Cebeci ve Kumcağız plajları da Kandıra’nın en büyük ve en güzel plajları arasında ilk aklımıza gelen ve ismini sayabileceğimiz plajlar arasında. Bu plajları da bu yazıyı yazarken saymasaydık gerçekten ayıp olurdu. 

Kısacası İzmit’in sanayiyi akıllara getiren imajından çok farklı ve turistik bir imaj sunan Kandıra’nın son yıllardaki popülerliği de dikkate alındığında muhakkak İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında ilk sıralarda değerlendirilmesini önerebiliriz. Tabii ki Lotus Sapanca’dan sonra diyelim 🙂 

Kıyıköy

İstanbul’a yakın tatil yerleri yazımızın dördüncü durağını da yine bir Karadeniz kıyısından seçtik. Ancak bu sefer suyun öte tarafından; Trakya kıyısından Trakya’nın İncisi Kıyıköy.

Pabuç Deresi ile Kazan Deresi arasındaki alanda yüksek bir tepe ve sahil botlarına kurulu bu şirin kasaba, doğa tutkunlarını kendisine adeta aşık edecek bir yapıya sahip. 

Kıyıköy’e gidişte bile Bizans kalıntılarının yer aldığı yoldan gidilmesi, bölgenin ne kadar güzel bir tarihi mirasa sahip olduğunu ilk andan ortaya koyuyor. Ayrıca Kıyıköy’ün bu yapısı ziyaretçilerini bu denli güzel karşılaması da bir başka avantajı olarak değerlendirilebilir. 

Sadece doğa değil; Aya Nikola Manastırı ve bölgedeki Bizans eserleri de ziyaretini süsleyecek. Yine Kıyıköy’ün eşsiz güzellikteki Karadeniz plajları, sadece bedeninizi değil; ruhunuzu da serinletecek. 

Avşa Adası

avşa adası genel görünüm

İstanbul’a yakın tatil yerlerinden bahsedip de Erdek’in Avşa Adası’nı listeye almamak olmazdı. Yılın her dönemi Yenikapı’dan İDO seferleriyle ulaşım bulunan adaya yine Erdek’e yakınlığı da göz önünde bulundurulduğunda Erdek’ten ve hatta Tekirdağ’dan dahi kolayca ulaşmak mümkün. 

Marmara Denizi’nin bu şirin adası İstanbul’a yakın tatil yeri arayanlar için oldukça ideal bir lokasyon. 

Özellikle eski Rum yapılarını barındıran Yiğitler Köyü, adanın eşsiz doğasında yetişen üzümlerden şarap yapımı devam eden Avşa Adası şarap fabrikaları ve başlıcaları Mavi Koy ile Çınar Koyu olan onlarca koyunda deniz keyfini yaşamak isteyenler için ekonomik ve bütçe dostu tatil imkanı sunan Avşa Adası’nı tatiliniz için muhakkak değerlendirin deriz. 

Enez

enez genel

Şimdi sıra geldi İstanbul’dan özellikle kamp yapmak için gidenlerin en popüler konumlarından birine. İstanbul’a çok yakın olmasa da en güzel konumlardan biri olarak Enez dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 

Edirne’nin bu şirin ilçesi, Yunanistan sınırının dibinde yer alıyor. Türkiye ile Yunanistan sınırını belirleyen Meriç Nehri’nin kıyısındaki bu şirin ilçe Saroz Körfezi’nin efsanevi sularına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın sayılı temiz denizlerinden biri olan Saroz Körfezi, tatilcilerin yüzmek için en çok tercih ettikleri yerlerin başında geliyor. Ege kıyısı olması, İstanbul’a yakınlığı ve sakinliği ile Enez kesinlikle değerlendirilmesi gereken İstanbul’a yakın tatil yerleri içerisinde yer alıyor. 

Enez Kalesi, Eski Türk Mezarlığı ve Dalyan Gölü; Enez’de muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında sayılabilir. Yine Enez Kalesi’nden Meriç Nehri ve Yunanistan tarafının manzarasını izlemek de oldukça iyi aktiviteler içerisinde sayılabilir. 

Şarköy

Şarköy Tekirdağ’ın Marmara kıyısındaki en temiz yerleşim yeri olarak dikkat çekiyor. Şarköy’de biri ilçe merkezi olmak üzere 2 de belde yer almaktadır. Bu beldeler Mürefte ve Hoşköy beldeleridir. 

Şarköy’den konumu nedeniyle Marmara ve Avşa adalarına da ulaşım ve tekne seferleri yapılmaktadır. Ayrıca ilçede yer alan Uçmakdere mevkii, Türkiye’nin en bilinen yamaç paraşütü konumlarından biri olarak muhakkak görülmesi gereken yerlerdendir. Uçmakdere’nin manzarası gerçekten muazzamdır. 

Yine iklimi ve doğal konumundan dolayı üzüm ve şarap yetiştiriciliği görülen Şarköy, İstanbul’a yakın sakin tatil yerleri listemizde kesinlikle en üstlerde yer almayı hak eden bir yer. 

Leave a comment