Skip to content Skip to footer

Sakarya’da Gezilecek Yerler

Sakarya, Türkiye’nin son yıllarda en çok tercih edilen gezi güzergahlarının başında yer alıyor. Özellikle ilkbahar dönemi ve yazın başlarında Sakarya’nın tadını çıkarmak gerçekten bir başka. Ama Sakarya’nın güzelliklerini sadece yılın belli bir dönemiyle sınırlamamak da gerekir. 

Biz de bu anlamda vazifemizi yapıyor ve Sakarya’nın en güzel kiralık villası Lotus Sapanca’nın uzman gözüyle Sakarya’nın gizli kalmış güzelliklerini bu yazıda sizlere sunuyoruz. 

Sapanca Gölü’nün kıyısında sakinleştirici molanızı Lotus Sapanca’da yaparken bir yandan da Sakarya’nın eşsiz güzelliklerini gezmek için bu yazımız harika bir rehber olacak. 

Sadece Sapanca ve Sapanca Gölü çevresini ele aldığımız Sapanca’da gezilecek yerler yazımıza da link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Daha önce burada Sapanca Gölü ve çevresini ele aldığımız için bu yazıda sadece Sakarya çevresini ele almak istedik. 

 

Lotus Sapanca kiralık Sapanca Gölü kıyısındaki villamızın genel bahçe görünümü yukarıda yer almaktadır. 

Aşağıda yer vereceğimiz Sakarya’daki tüm gezilecek yerler; detaylı konum olarak yukarıda işaretlenmiştir. Konumlara yukarıdaki haritamızdan kolayca erişebilirsiniz. Yeni Mahalle hariç tüm konumlar Sakarya’nın merkez ilçelerinden seçilmiştir. Bonus olarak yazının devamında görebileceğiniz üzere Yeni Mahalle’ye yer verilmiştir. Bizce vakit ayırabilecek tüm misafirlerimizin Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yer olan Yeni Mahalle’ye vakit ayırıp gitmesini öneriyoruz. 

Şimdi dilerseniz hızlıca Sakarya’da gezilecek yerler listemize göz atalım. 

çark caddesi görseli

Sakarya’nın en merkezi noktası ve şehrin kalbi olarak bilinen Çark Caddesi, Sakarya’nın alışveriş caddesi olarak da adlandırılabilir. 

Caddeye ilk bakışta Sakarya’nın İstiklal Caddesi gibi diyebiliriz. Trafiğe 24 saat kapalı olan caddede günün her saati hareketlilik mevcuttur. 

Alışveriş alanlarının yanı sıra pek çok cafe, restoran ve otele de ev sahipliği yapan Çark Caddesi, Sakarya’nın en meşhur lezzetlerinin de tadılabileceği yerler arasında yer almaktadır. Cadde üzerinde yer alan pek çok dükkanda; Sakarya’nın meşhur ıslama köftesini ve köfte ardından da eşsiz Sakarya kabağından yapılan tahinli kabak tatlısı gibi yöremize özgü lezzetleri de tadabilirsiniz. 

Lotus Sapanca’ya araç ile sadece 20 dakika gibi kısa bir sürede erişim sağlayabileceğiniz Çark Caddesi, Sakarya merkezdeki ilk gezi güzergahınız olarak sayılabilir. 

Caddenin ismi Adapazarı’na Osmanlı döneminde su ulaştırmak için Sakarya Nehri’ne kurulan çarktan gelmektedir. Tarihi çark, Çark Deresi olarak bilinen dereden bu caddenin başında yer alan Orta Cami’ye kadar su ulaştırmaktadır. Bu nedenle de caddeye o dönem Çark Caddesi ismi verilmiştir. 

Caddenin yayalaştırma çalışmaları 2003 yılında başlamıştır. İlk etapta 550 metrelik kısmı yayalaştırılan caddenin yaya yolu zaman içerisinde daha da geliştirilmiş ve bugünkü halini almıştır. 

Deprem Kültür Müzesi

sakarya deprem ve kültür müzesi

Müze, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında ziyarete açılmıştır. Sakarya Deprem Kültür Müzesi ziyaretçilerinin ücretsiz bir şekilde müzeyi gezebilmeleri mümkündür. Yukarıda yer alan haritamızda müzenin konumunun Çark Caddesi’ne oldukça yakın olduğu dikkatlerinizi çekmiştir. Sakarya Adapazarı merkeze gittiğinizde muhakkak uğramanızı tavsiye edeceğimiz müzeler arasında ilk sırada yer almaktadır. 

Sakarya’da 17 Ağustos 1999’da yaşanan deprem felaketi sonrasında ne yazık ki bu felaketten ders çıkarmak ve felaketin izlerini bir daha asla unutmamak üzere bu felakete ilişkin bazı nesnelerin sergisinin yapıldığı bir müzedir. 

Müzenin yapımı 1999 depreminin yaralarının yeni yeni sarılmaya başlandığı 2000 yılı başlarından itibaren başlamış ve tamamlanması 4 yıl sürerek 2004 yılında müze faaliyet göstermeye başlamıştır. Müzede yine Sakarya’da 1967 yılında yaşanan yıkıcı depreme ilişkin de sergilemeler yapılmaktadır. 

Ülkemizin ve Sakarya’nın deprem gerçeğini bir daha asla unutmaması için şehrin merkezinde yer alan müzenin yapısı da yine bilinçli bir şekilde göçüğe benzer şekilde tasarlanmıştır. Müzenin bir kısmında da yine sanal deprem alanı bulunmakta ve 7,4’lük bir deprem sarsıntısı müze ziyaretçilerine simüle edilerek sunulmaktadır. 

Ne yazık ki bu acıları keşke hiç yaşamamış olsaydık. Ancak bu acıları bir daha asla unutmayarak ilerleyen nesillerimize de aktarabilmek ve ibret alabilmek için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olarak yine bu müzeye yer verdik. 

Sakarya Uzun Çarşı

sakarya uzun çarşı genel görünümü

Uzun Çarşı, Sakarya’nın merkezinde tarihi Adapazarı’nın kurulduğu Orhan, Ağa, Tozlu ve Orta Camii etrafındaki en eski ve en meşhur çarşı olmuştur. Yaklaşık 300 yıllık bir tarihi olan bu çarşının ilk kurulduğu günden bugüne her zaman 2 katlı dükkanlar şeklindeki yapısı hala korunmaktadır. 

Orhan Camii’nin hemen yanında yer alan çarşı, kentin adeta tarihi merkezi olarak düşünülebilir. Yaklaşık 100 dükkandan oluşan Uzun Çarşı’nın eski esnaflarının tamamını Bulgaristan, Romanya, Bosna ve Arnavutluk muhacirleri oluşturmaktadır diyebiliriz. 

Lotus Sapanca’dan Adapazarı’na gittiğinizde şehir merkezinde görebileceğiniz çarşıyı muhakkak gezerek çarşının tarihi çaycılarında bir mola yapabilir ve Sakarya’nın havasını en merkezden ciğerlerinize doldurabilirsiniz. 

Sakarya Müzesi

Yine Gar Meydanı’na oldukça yakın konumda yer alan çok merkezi noktalardaki Sakarya Müzesi binası da Sakarya’da gezilecek yerler dediğimizde akıllara ilk gelen konumlardan biri olarak dikkat çekmektedir. 

Uzun Çarşı’da molayı yaptıktan sonra Sakarya tarihine dair pek çok eseri görebileceğiniz müze; binası ve bahçe alanı ile yaklaşık 1,5 dönümlük bir alana kurulmuştur. İlk olarak 1910 – 1915 yılları arasında dönemin Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Baha Bey tarafından yaptırılan konut, daha sonra Hasan Cavit Bey tarafından satın alınmıştır. Hasan Cavit Bey, dönemin Sakarya milletvekilleri arasında yer alan ve Sakarya’nın önde gelen kişilerinden biridir. 

17 Haziran 1922 tarihinde Atatürk’ün 3 gün konakladığı bu yapı bu nedenle Sakarya’da Atatürk Evi olarak da bilinmektedir. Atatürk’ün konakladığı dönemdeki odası ayrıca sergilenmekle birlikte Sakarya’da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan eserler de yine konutta ve bahçesinde ayrıca sergilenmektedir. 

Sakarya tarihine ilgi duyanların muhakkak ziyaret etmesi gereken müze Kültür Bakanlığı’na bağlı olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir. Lotus Sapanca’daki tatilinizdeki Sakarya gezinizde muhakkak uğramanızı öneriyoruz. 

Sakarya Kent Park

sakarya kent park genel görünüm

Sakarya kent merkezinde; Lotus Sapanca’dan Adapazarı’na doğru gelirken kent girişinde görebileceğiniz oldukça büyük bir rekreasyon alanıdır. Yaklaşık 160 bin metrekarelik eski ve enkaz halinde sayılabilecek bir alan dönüştürülerek oluşturulan bu park, kentin oldukça merkezi bir noktasında olduğu için çok sık tercih edilen bir gezi noktası haline de zamanla gelmiştir. 

Parkın kurulduğu alanda Kent Park kurulmadan önce eski Zırai Donatım Kutusu Fabrikası yer almaktaydı. Zamanla işlevini yitiren ve kullanılamayacak duruma gelen fabrikanın yerine bu kadar büyük bir alanda rekreasyon alanı kurulması kararlaştırıldı. Çark Deresi’nin de hemen yanıbaşında yer alan park, bu denli sulak bir alanda olduğu için de 4 mevsim yemyeşildir. 

Park içerisinde 14bin metrekare alanı kaplayan bir gölet de yer almaktadır. Bu göletin üzerinde yer alan adacıklara erişim sağlanabilmesi için de 2 adet köprücük inşa edilmiştir. 

Yine park içerisinde Çark Deresi ve şehrin en büyük caddesi Çark Caddesi’ne de adını veren aslına uygun inşa edilen çark da temsilen yer almıştır. 

Sakarya’nın bu kadar merkezi en büyük parkının da muhakkak bir Sakarya gezisi esnasında ziyaret edilmesini öneriyoruz. 

Justinianos Köprüsü

justinianus köprüsü

Sakarya Serdivan’da yer alan bu köprü, şehrin merkezine 8 kilometre uzaklıktadır ve erişimi merkezden oldukça basittir. 

Köprünün adından da anlaşılacağı üzere Bizans İmparatoru 1’nci Justinianus tarafından yaptırılan köprünün inşaatı 560 yılında tamamlanmıştır. 365 metre uzunluğunda ve yaklaşık 10 metre genişliğinde olan köprünün 12 adet kemeri bulunmaktadır. 

Köprü, Sapanca Gölü’nün sularını Sakarya Nehri’ne taşıyan Çark Deresi üzerinde inşa edilen köprü, erken dönem Bizans eserleri arasında yer alan en görkemli yapı olarak ifade edilebilir. 

Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü genel görünüm

Adapazarı’nın kuzeydoğusunda merkeze yaklaşık 9-10 kilometre uzaklıkta yer alan Poyrazlar Gölü, Poyrazlar Köyü yakınlarında yer almaktadır. Göl derinliği en derin yerinde 8 metreyi bulabilmektedir. İçerisinde yer alan tabiat parkı, bozulmamış doğasıyla özellikle sezonunda kampçıların Sakarya’da en çok ilgi gösterdikleri alanların başında gelmesini sağlamıştır. 

Gölün konumu ve yapısı gereği bugüne kadar tespit edilebilen 154 kuş türüne ev sahipliği yaptığı söylenebilir. Göl içerisinde de turna, yayın ve sazan balıkları fazlaca bulunmaktadır. 

Doğa hayatı, kuş gözlemciliği, balıkçılık ve doğa yürüyüşü gibi pek çok aktivitenin yapılabileceği Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı da yine Lotus Sapanca misafirlerinin görmek isteyebilecekleri ve özel bir vakti hak eden Sakarya’daki gezilecek yerler arasında muhakkak sayılması gereken noktalardan biridir. 

Macera Parkı

sakarya macera parkı

Sakarya Kent Ormanı içerisinde yer alan Macera Parkı’nın bir diğer adı da yaşayarak öğrenme merkezi olarak verilmiştir. Kent Ormanı içerisinde yaklaşık 8000 metrekare alana kurulan bu parkın en önemli özelliği; parkta birbirinden güzel kurslar ve aktiviteler düzenleniyor olmasıdır. 

Parkta yer alan macera parkurlarını şu şekilde belirtebiliriz: 

Direkler üzerinde ip parkurları

İp Kaydırağı

Powerfan

Tırmanma Duvarı

Yine parkta büyükşehir belediyesi tarafından belli dönemlerde her yaştan talep eden kişiler için okçuluk, tırmanış ve akıl oyunları kursları gibi etkinlikler yapılmaktadır. 

Yeni Mahalle - Karasu

sakarya yenimahalle

Aslında Sakarya’ya çok yakın olmasa da Sakarya gezisinde vakti olanların muhakkak görmesi gereken bir yer olarak Karasu Yenimahalle’den de bahsetmemek olmazdı. 

Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yerdeki yerleşim yerine Yeni Mahalle ismi verilmektedir. Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere nehrin ikiye ayırdığı yerleşim yerlerinden biri Yeni Mahalle, biri de İhsaniye ismini almaktadır. Ancak Yeni Mahalle, İhsaniye’ye göre daha büyüktür. Ancak yine de ikisi de küçük olan bu yerler Sakarya’nın Karadeniz ağzında tam deniz kenarına kurulmuşlardır. 

Karadeniz doğasını ve kültürü ile insanlarını da görebileceğiniz Yeni Mahalle’ye de vakti olan tüm misafirlerimizin bir uğramalarını tavsiye ederiz. 

Leave a comment